بازار رایانه‌های شخصی شاهد رشد اندکی در سال ۲۰۱۹ بوده است

بازار رایانه‌های شخصی در سه‌ماه دوم سال ۲۰۱۹ شاهد رشد کمی بوده است و در این میان لنوو برنده‌ی اصلی رقابت میان تولیدکنندگان محسوب می‌شود.

بازار رایانه‌های شخصی شاهد رشد اندکی در سال ۲۰۱۹ بوده است

طبق گزارش جدید مؤسسه‌ی گارتنر، بازار رایانه‌های شخصی شاهد رشد ۱.۵ درصدی در سه‌ماه دوم سال ۲۰۱۹ بوده است. اگرچه این میزان رشد چندان چشمگیر نیست اما موجب شده است تا حجم کل دستگاه‌های عرضه‌شده در بازار به رقم ۶۳ میلیون واحد برسد. لنوو بالاتر از سایر تولیدکنندگان توانسته است سهم ۲۵ درصدی از بازار رایانه‌های شخصی را به خود اختصاص دهد و پس از آن اچ‌پی، دل، اپل، ایسر و ایسوس قرار گرفته‌اند.

البته تنها سه شرکت ابتدایی در این فهرست توانسته‌اند فروش خود را افزایش دهند و سایر شرکت‌ها رشد منفی را تجربه کرده‌اند. همچنین لنوو توانسته است برای اولین‌بار از اچ‌پی سبقت بگیرد. کمبود پردازنده‌های اینتل یکی از عوامل تأثیرگذار روی فروش رایانه‌های شخصی بوده است که در ۱۸ ماه اخیر شاهد آن بوده‌ایم. کمبود پردازنده بیشترین ضربه را به سازندگان کوچک‌تر وارد کرده است؛ درحالی که سازنده‌های بزرگ‌تر توانسته‌اند پردازنده‌های مورد نیاز خود را راحت‌تر تأمین کنند.

در سوی دیگر، مؤسسه‌ی IDC نیز گزارش خود را از بازار رایانه‌های شخصی منتشر کرده است. اگرچه ارقام ذکرشده در گزارش این مؤسسه کمی با گارتنر متفاوت است اما مفهوم یکسانی را بیان می‌کند. این مؤسسه اذعان دارد که بازار رایانه‌های شخصی رشد ۴.۷ درصدی را تجربه کرده و تعداد دستگاه‌های عرضه‌شده در سه‌ماه دوم سال ۲۰۱۹ به حدود ۶۵ میلیون واحد رسیده است. همچنین طبق گزارش IDC، اپل در رتبه‌ی چهارم و پایین‌تر از ایسر قرار گرفته؛ این درحالی است که در هر دو گزارش تعداد دستگاه‌های عرضه‌شده توسط این دو شرکت بسیار به یکدیگر نزدیک است. در این گزارش ایسر تنها شرکتی بوده که شاهد کاهش عرضه بوده است و سایر تولیدکنندگان به‌جز لنوو رشدی کمتر از ۱۰ درصد را تجربه کرده‌اند.

 

منبع : زومیت